РусТатEng
“Нәүрүз - 2011” Халыкара театр фестивале

Кыскача

Бөтен дөньяда милли театрларның иң зур һәм абруйлы фестивальләренең берсе. Фестиваль ике елга бер мәртәбә июньнең беренче атнасында Казанда үтә.

“Нәүрүз” фестиваленә 1989 елны Алмата шәһәрендә нигез салына. Ике елга бер мәртәбә фестиваль Казанда бөтен дөньядан иң яхшы спектакльләрен җыя: Әзербәйҗан, Казахстан, Төркия, Үзбәкстан, Россиянең – Алтай, Дагыстан, Кырым, Саха-Якутия, Татарстан, Хакасия өлкәләреннән һәм башка илләрдән.
“Нәүрүз” XII халыкара театр фестивале 2015 елның 1-5 июнендә казанның бөтен театраль мәйданнарында үтә.
“Нәүрүз” халыкара театр фестивале ике елга бер мәртәбә июньнең беренче атнасында Казанда үтә.

Элемтә

Скачать

Төрки халыкларның Х “Нәүрүз” халыкара театр фестивале

                      Х Международный театральный фестиваль тюркских народов “Науруз”

 


30 май 12.00

Чуваш дәүләт курчак театры

Әрекмән колак – Илюк Ева Лисина

Лопоухий Илюк Ева Лисина

Чувашский государственный театр кукол  

Татар дәүләт “Әкият” курчак театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра кукол «Экият»



30 май 15.00

Яр Чаллы Татар дәүләт драма театры (off программа)

Абага алмасы ачы була Равил Сабыр

Горькие плоды папоротника  Равиль Сабир

Набережночелнинский Татарский государственный драматический  театр (программа off)

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Кече сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Малая сцена


К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театры

Татарский государственный театр драмы и комедии имени К.Тинчурина

Шәкүр карак Илгиз Зәйниев

Конокрад Ильгиз Зайниев

К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театры бинасында

в помещении Татарского государственного театра драмы и комедии имени К.Тинчурина


М.Сеспель исемендәге Чуваш дәүләт яшь тамашачылар театры (off программа)

Көмеш гаскәр Марина Карягина

Серебряное войско Марина Карягина

Чувашский государственный театр юного зрителя  имени М.Сеспеля (программа off)

 

Казан яшь тамашачылар театры (ТЮЗ) бинасында

В помещении Казанского государственного театра юного зрителя (ТЮЗ)



30 май 20.00


Төрки халыкларның Х “Нәүрүз” халыкара театр фестиваленең ачылу тантанасы (Якут “тойюк”ын башкаручы Степанида Борисова (Саха-Якутия), мугам башкаручылар триосы (Әзербәйҗан), Дәрвишләр ансамбле (Төркия), тамак төбе белән җырлау төркеме (Тыва) һәм Төрки дөньясының төатр әһелләре чыгышлары)

Торжественное открытие Х Международного театрального фестиваля тюркских народов “Науруз” (В программе: выступление театральных деятелей тюркского мира, исполнительница Якутского “тойюк” Степанида Борисова (Саха-Якутия), трио исполнителей мугама (Азербайджан), ансамбль дервишей (Турция), ансамбль горлового пения (Тыва)

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасы алдында мәйданда

На площади перед  Татарским государственным Академическим театром имени Г. Камала



31 май 10.00

Татар дәүләт “Әкият” курчак театры

Җырлап узган җәй Нәби Дәүли

лето в песнях Наби Даули

Татарский государственный театр кукол «Экият»

Татар дәүләт “Әкият” курчак театры бинасында


31 май 12.00

Түбән Кама Татар дәүләт драма театры (off программа)

Гөнаһлы мәхәббәт өрәге Анатолий Иванов

Призрак грешной любви  Анатолий Иванов

Нижнекамский Татарский  государственный драматический  театр (программа off)

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Кече сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Малая сцена


А.М.Топанов исемендәге Хакас милли драма театры

Король Лир Уильям Шекспир

Король Лир Вильям Шекспир

 

Хакасский национальный драматический театр имени А.М.Топанова

К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театры бинасында

в помещении Татарского государственного театра драмы и комедии имени К.Тинчурина


Татар дәүләт “Әкият” курчак театры

Кәкрүшкә Ренат Харис

КЯкрушка Ренат Харис

Татарский государственный театр кукол «Экият»

Татар дәүләт “Әкият” курчак театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра кукол «Экият»


31 май 15.00

С.Өметбаев исемендәге Минзәлә Татар дәүләт драма театры (off программа)

Акча? Акча! Акча...  Леонид Ворон

Деньги? Деньги! Деньги…  Леонид Ворон

Мензелинский государственный Татарский драматический театр имени С.Амутбаева (программа off)

Г.Кариев исемендәге Татар дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра юного зрителя имени Г.Кариева


31 май 19.00

Алтай Республикасы П.В.Кучияк исемендәге милли драма театры

Восхождение на Хан- Алтай Диман Белеков

Хан-Алтайга күтәрелү Диман Белеков

Национальный драматический театр имени П.В. Кучияк Республики Алтай

К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театры бинасында

в помещении Татарского государственного театра драмы и комедии имени К.Тинчурина



31 май 19.00


Три сестры Антон Чехов

Академический малый драматический театр - Театр Европы (гость фестиваля)

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Зур сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Большая сцена


1 июнь 12.00

Әлмәт Татар дәүләт драма театры

Гашыйк Кәриб Михаил Лермонтов

Ашик Кериб Михаил Лермонтов

Альметьевский Татарский государственный драматический театр

 

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Зур сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Большая сцена


М.Чакир исемендәге Гагауз драма театры (Молдова, Чадыр-Лунга)

Оглан һәм Лянка Деонис Танасоглу

Оглан и Лянка Деонис Танасоглу

Гагаузский драматический театр имени М.Чакира (Молдова, Чадыр-Лунга)

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Кече сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Малая сцена


А.Салаватов исемендәге Дагыстан дәүләт Кумык музыкаль драма театры

Әгәр йөрәгең кушса Гамид Рустамов

Если сердце захочет Гамид Рустамов

Дагестанский государственный Кумыкский музыкально-драматический театр имени А. Салаватова

Казан яшь тамашачылар театры (ТЮЗ) бинасында

В помещении Казанского государственного театра юного зрителя (ТЮЗ)


А.Шаик исемендәге Әзербәйҗан дәүләт курчак театры

Ак һәм кара Камран Шахмардан

Белое и черное Камран Шахмардан

Азербайджанский государственный кукольный театр имени  А.Шаика

 

Татар дәүләт “Әкият” курчак театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра кукол «Экият»



1 июнь 15.00

Туймазы Татар дәүләт драма театры (off программа)

Легионер Зөлфәт Хәким

Легионер Зульфат Хаким

 

Туймазинский Татарский государственный драматический театр (программа off)


Г.Кариев исемендәге Татар дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра юного зрителя имени Г.Кариева


1 июнь 18.00

М.Гафури исемендәге Башкорт дәүләт академия драма театры

Кызык бу тормыш!.. Василий Шукшин

Эх, люди, милые люди!.. Василий Шукшин

Башкирский государственный академический театр драмы имени М.Гафури

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Кече сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Малая сцена


1 июнь 19.00

Г.Камал исемендәге татар дәүләт Академия театры

Курчак туе Мансур Гыйләҗев, Ризван Хәмид

Кукольная свадьба Мансур Гилязов, Ризван Хамид

Татарский государственный академический театр имени Г.Камала

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Зур сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Большая сцена


В.Кок-оол исемендәге Тыва дәүләт музыкаль драма театры

Күлтәгин Эдуард Мижит

Культегин Эдуард Мижит

Тувинский государственный музыкально-драматический театр имени В.Кок-оола

К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театры бинасында

в помещении Татарского государственного театра драмы и комедии имени К.Тинчурина


К.Кужамьяров исемендәге Уйгур дәүләт республика музыкаль комедия театры (Казахстан, Алматы)

Дәрвишнең мәхәббәте, зирәклеге һәм үлеме Тимур Зулфикаров

Любовь, мудрость и смерть Дервиша Тимур Зульфикаров

Государственный Республиканский Уйгурский театр музыкальной комедии имени  К. Кужамьярова (Казахстан, Алматы)

Казан яшь тамашачылар театры (ТЮЗ) бинасында

В помещении Казанского государственного театра юного зрителя (ТЮЗ)


1 июнь 21.30

Бишкек шәһәре “Акайын” яшь талантларны үстерүгә ярдәм фонды каршындагы Яшел театр (Кыргызстан)

Икмәк һәм Эт Кыргыз халык әкиятенә нигезләнгән гыйбрәтле хикәя

Хлеб и Собака Притча на основе кыргызской народной сказки

Зеленый театр Бишкека при Фонде “Поддержки молодых талантов “Акайын” (Кыргызстан)

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасы алдында мәйданда

На площади перед  Татарским государственным Академическим театром имени Г. Камала


2 июнь 12.00

К.В.Иванов исемендәге Чуваш дәүләт академия драма театры

Ханума Авксентий Цагарели

Чувашский государственный академический драматический театр имени К.В.Иванова

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Зур сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Большая сцена


Ыссык-Күл өлкәсе К.Жантошев исемендәге музыкаль драма театры

Курманбәк батыр тәүбәсе Калык Акиев, Касымалы Жантошев

Каяния Курманбек батыра Калык Акиев, Касымалы Жантошев

Иссык-Кульский областной музыкально-драматический театр имени К.Жантошева

К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театры бинасында

в помещении Татарского государственного театра драмы и комедии имени К.Тинчурина


Уфа “Нур” Татар дәүләт драма театры

Сагышларны басмый сулар да Владимир Гуркин

Чистая вода печали Владимир Гуркин

Уфимский государственный Татарский драматический театр «Нур»

Казан яшь тамашачылар театры (ТЮЗ) бинасында

В помещении Казанского государственного театра юного зрителя (ТЮЗ)


Г.Кариев исемендәге Татар дәүләт яшь тамашачылар театры (off программа)

Башмагым Таҗи Гыйззәт

Башмачки Тази Гиззат

Татарский государственный театр юного зрителя имени Г.Кариева (программа off)

Г.Кариев исемендәге Татар дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра юного зрителя имени Г.Кариева



2 июнь 14.00

Яр Чаллы дәүләт курчак театры (off программа)

Елан-Патша Рафис Корбан, Зиннур Думави

Змей-падишах Рафис Курбан, Зиннур Думави

Набережночелнинский  государственный театр кукол (программа off) 

Татар дәүләт “Әкият” курчак театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра кукол «Экият»


2 июнь 15.00

Германия-Япония проекты (фестиваль кунагы)

Сугышчы җаны Инго Талеб Рашид

Душа воина Инго Талеб Рашид

Германо-Японский проект (гость фестиваля)

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Кече сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Малая сцена



2 июнь 19.00

 

М.Гафури исемендәге Башкорт дәүләт академия драма театры

Шәүрәкәй Мөхәммәтша Буранголов

Шауракай Мухаметша Бурангулов

Башкирский государственный академический театр драмы имени М.Гафури


Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Зур сәхнә

в помещении Татарского государственного Академического театра имени Г. Камала Большая сцена


А.Арслан исемендәге Төркмән милли яшьләр театры

Кабил һәм Һабил Говшутгелди Дангатаров

Каин и Авель Говшутгелди Дангатаров

Туркменский национальный молодежный театр имени А. Арслана  

К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театры бинасында

в помещении Татарского государственного театра драмы и комедии имени К.Тинчурина


Жамбыл исемендәге Кынчыгыш Казахстан өлкә драма театры

Минем атым - Кеше... Абай Кунанбаев

Поскольку человеком я зовусь Абай Кунанбаев

Восточно-Казахстанский областной театр драмы им. Жамбыла

Казан яшь тамашачылар театры (ТЮЗ) бинасында

В помещении Казанского государственного театра юного зрителя (ТЮЗ)



3 июнь 12.00

 

Буа Татар дәүләт драма театры (off программа)

Киллер  Данил Салихов

Буинский Татарский государственный драматический театр (программа off)

Г.Кариев исемендәге Татар дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра юного зрителя имени Г.Кариева


 

“Сулпан” Сибай Башкорт дәүләт балалар театры

шаян малай  Борис Мәхмүтов

Похищение хулигана  Борис Махмутов

Сибайский Башкирский государственный детский театр «Сулпан»

Татар дәүләт “Әкият” курчак театры бинасында

В помещении Татарского государственного театра кукол «Экият»


3 июнь 13.00

Анкара дәүләт театры (Төркия)

НАРНИЯ КӨНДӘЛЕКЛӘРЕ  Клайв Стэйплз Льюис

(Арслан, Сихерче һәм шкаф)

Государственный театр города Анкара (Турция)

ХРОНИКИ НАРНИИ  Клайв Стэйплз Льюис

(Лев, Колдунья и шкаф)

 

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында Зур сәхнә

В помещении Татарского государственного Академического театра имени Г.Камала  Большая сцена

  


3 июнь 17.00

театраль сабантуй

Театральный сабантуй

Татарстан Республикасы эчке эшләр министрлыгының Укыту үзәгендә (Мирный бистәсе)

В Учебном центре Министерства внутренних дел Республики Татарстан (поселок Мирный)

0
Подпишитесь на рассылку, чтобы быть в курсе новостей театра