РусТатEng
“Нәүрүз - 2009” Халыкара театр фестивале

Кыскача

Бөтен дөньяда милли театрларның иң зур һәм абруйлы фестивальләренең берсе. Фестиваль ике елга бер мәртәбә июньнең беренче атнасында Казанда үтә.

“Нәүрүз” фестиваленә 1989 елны Алмата шәһәрендә нигез салына. Ике елга бер мәртәбә фестиваль Казанда бөтен дөньядан иң яхшы спектакльләрен җыя: Әзербәйҗан, Казахстан, Төркия, Үзбәкстан, Россиянең – Алтай, Дагыстан, Кырым, Саха-Якутия, Татарстан, Хакасия өлкәләреннән һәм башка илләрдән.
“Нәүрүз” XII халыкара театр фестивале 2015 елның 1-5 июнендә казанның бөтен театраль мәйданнарында үтә.
“Нәүрүз” халыкара театр фестивале ике елга бер мәртәбә июньнең беренче атнасында Казанда үтә.

Элемтә

Скачать

"Нәүрүз - 2009" Халыкара театр фестивале 
                                                                                Программа


2 июнь


19.00
Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында (Зур сәхнә)
Фестиваль кунагы - Сабир Өметбаев исемендәге Минзәлә Татар дәүләт драма театры (Татарстан, Минзәлә ш.);
«Мөһаҗирләр» - Мәхмүт Галәү.


3 июнь

12.00
Г.Кариев исемендәге Казан Татар дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында
Фестиваль кунагы - Габдулла Кариев исемендәге Казан Татар дәүләт яшь тамашачылар театры (Казан ш.);
«Король Лир» - Уильям Шекспир.

12.00
Татар дәүләт «Әкият» курчак театры бинасында
Башкорт дәүләт курчак театры (Уфа ш.);
«Тере су» - Фәрдия Алибаева.


15.00
В.Качалов исемендәге Казан Академия рус Зур драма театры бинасында
Азербайҗан дәүләт яшь тамашачылар театры (Баку ш.);
«Сихерче Пери» - Абдулрагим Бек Ахвердиев.

15.00
Казан дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында
Якут мәдәният һәм сәнгать көллиятенең «Этюд» студент театры (Якутск ш.);
«Өмет белән юанганнар» - Николай Лугинов.


Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында
18.00

Татар театрына нигез салучыларның берсе, артист, режиссер И. Кудашев-Ашказарскийга һәйкәл ачу тантанасы (Театр фойесында)

19.00

 Фестивальне ачу тантанасы (Зур сәхнә)

20.30

21.00
Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында (Кече сәхнә)
Мирхәйдәр Фәйзи исемендәге Оренбург Татар дәүләт драма театры (Оренбург ш.);
«Без унике кыз идек» - Аяз Гыйләҗев.
 
4 июнь
 
12.00
Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында (Зур сәхнә)
Константин Иванов исемендәге Чуваш дәүләт академия драма театры (Чебоксар ш.);
«Моңсу карама тавышы»  - Денис Гордеев, Геннадий Кириллов.
 
12.00
Г.Кариев исемендәге Казан Татар дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында
Фестиваль кунагы - Нурмухан Жантурин исемендәге Мангистау өлкә музыкаль-драма театры (Казахстан, Актау ш.);
Абайның үгет-нәсихәте буенча «38 яки Кара тол хатын».
 
 
15.00
Г.Камал исемендәге Татар Дәүләт Академия театры бинасында (Кече сәхнә)
Мәҗит Гафури исемендәге Башкорт дәүләт академия драма  театры (Уфа ш.);
«Ярату гөнаһмы?» - Туфан Миңнуллин.
 
15.00
Казан дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында
Кыргызстан Республикасы мәдәният һәм мәгълүмат министрлыгы каршындагы  «Учур» Яшьләр театры (Кыргызстан, Бишкек ш.);
«Мәккәгә озын- озак юл» - Солтан Раев.
 
15.00
Татар дәүләт «Әкият» курчак театры бинасында
Муса Жангазиев исемендәге Кыргыз дәүләт курчак театры (Кыргызстан, Бишкек ш.);
«Томого» - Бакы Омуралиев.
 
 
19.00
Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында (Зур сәхнә)
Галиәсгар Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры (Казан ш.);
«Дивана» - Туфан Миңнуллин.
 
19.00
В.Качалов исемендәге Казан Академия рус Зур драма театры бинасында
Трабзон дәүләт театры (Төркия, Трабзон ш.);
«Тиле  Дәмрул» - Гүнгөр Дилмән.
 
19.00
Г.Кариев исемендәге Казан Татар дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында
Фестиваль кунагы - Түбән Кама Татар дәүләт драма театры (Татарстан, Түбән Кама ш.);
«Бүре каны» - Нәбирә Гыйматдинова.
 
20.00
Казан дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында
Кәрим Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театры (Казан ш.);
«Яшьлегем, юләрлегем» - Туфан Миңнуллин.
 
21.30
Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасы каршындагы мәйданда
Бишкек шәһәре «Акайын» яшь талантларны үстерүгә ярдәм фонды каршындагы Яшел театр (Кыргызстан, Бишкек ш.);
«Карагул ботом» - Темир  Бирназаров.
 
5 июнь
 
 
11.00
Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында (Зур сәхнә)
Фестиваль кунагы - Әлмәт Татар дәүләт драма театры (Татарстан, Әлмәт ш.);
«Оҗмах капкасы» - Мансур Гыйләҗев.
 
11.00
Казан дәүләт яшь тамашачылар театры бинасында
«Читиген» Хакас музыкаль-драма театры (Абакан ш.);
«Хөкем» - Рюноскэ Акутагава.
 
 
11.00
Татар дәүләт «Әкият» курчак театры бинасында
Татар дәүләт «Әкият» курчак театры (Татарстан, Казан ш.);

«Абай - бабай аланы» - Ринат Харис.

14.00

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында (Кече сәхнә)

Фестиваль кунагы - Яр Чаллы Татар дәүләт драма театры (Татарстан, Яр Чаллы ш.);

«Бурлак» - Мансур Гыйләҗев.

14.00

В.Качалов исемендәге Казан Академия рус Зур драма театры бинасында

Анкара дәүләт театры (Төркия, Анкара ш.);

«Курку белмәс ятим бала» - Улвийе Караҗа.

17.00

Фестивальне ябу тантанасы

Татарстан Республикасы эчке эшләр министрлыгының Укыту үзәгендә Театраль Сабантуй (Мирный бистәсе)

6 июнь

10.00

“Төрки дөнья театраль сәнгатенең көнүзәк мәсьәләләре” – түгәрәк өстәл

Г.Камал исемендәге Татар дәүләт Академия театры бинасында (Кече сәхнә)

0
Подпишитесь на рассылку, чтобы быть в курсе новостей театра